Zajímavosti ze světa minerálů 

Opracování kamenů

1. Řezání

Řezání se používá např. u achátů, jaspisů a podobných kamenů, kdy se vhodný kámen nejdříve rozřízne napůl a řezné plochy jsou následně vyleštěny do vysokého lesku. Takto nejlépe vynikne vnitřní kresba kamene. K řezání se používají nejrůznější řezné kotouče, ideálně diamantové. Řezání je nutné provádět s přívodem chladící kapaliny, nejčastěji vody, aby vlivem vznikajícího velkého tepla nedošlo k popraskání řezaného kamene.

 

2. Broušení 

Broušení – Broušení kamenů je velmi náročný proces a proto je třeba tuto práci přenechávat odborníkům. Pokud by broušení prováděl člověk bez specializace, mohl by kámen lehce poškodit. Tvar a možnosti každého kamene je nejprve třeba důkladně zhodnotit. Výbrus může být pouze hladký ( vznikne kabošon neboli mugle ) nebo se brousí do plošek ( fazety ). Kabošon ( mugle ) má vypouklou horní a plochou spodní stranu. Je vhodný k zasazení do prstenů, náušnic, broží, přívěsků nebo k obšívání. V případě výbrusu do fazet se po pečlivém rozhodnutí o finální podobě kámen diamantovou pilkou nahrubo připraví do požadovaného tvaru a poté se brousí na kotouči posázeném diamanty do faset. Leštění se provádí ve třech nebo čtyřech stupních, používá se k němu různé brusné materiály, různé zrnitosti. Mezi těmito kroky se pro konečné leštění používá např. šperkařská červeň, směs hematitu, plaveného diatomitu a pemzy. Brousí se do tvaru briliantu, růžice, tabulkovce, stupňovce atd.

3. Tromlování  

Tromlování – Valounky různých minerálů se zpracovávají na tromlované kameny v rotačních bubnech, tzv. tamblerech. Úlomky minerálů se vloží do bubnu poháněného motorkem, přidá se hrubé brusivo s vodou a nechá se otáčet. V další fázi se do bubnu přidá jemné brusivo a tím se materiál vyleští.

Leštění – Leštění se používá k dosažení vysokého lesku řezaných ploch. K tomuto účelu se používají brusné pasty a brusné prášky.

Po vybroušení dokonalých tvarů drahých kamenů nastává jejich oceňování, tzv. kalibrace. U drahokamů se udává především váha v karátech: karát je pětina gramu, například 140 karátů je 28 gramů (1 unce). Brousí se do tvaru briliantu, růžice, tabulkovce, stupňovce atd.

Praktické informace pro vystavovatele

Instalace expozice

Doba vyhrazená na instalaci expozice:

  • Čtvrtek 1. 11. od 12:00
  • Pátek 2. 11. od 8:00 do 11:00

Vstup do prostor burzy bude pro vystavovatele v sobotu a v neděli umožněn vždy 15 min. před otevírací dobou pro veřejnost.
Ceny za výstavní plochy jsou stejné jako v roce 2017. Vše je zahrnuto v ceně výstavní plochy.

Ubytování

Ubytování si zajišťuje každý individuálně a dle vlastních potřeb.

Ubytování je možné v nedalekém hotelu nebo v nabídce penzionů v Tišnově.

 

Parkování

Parkování je možné na parkovištích, které se nacházejí hned vedle sokolovny. Další možností je využít pro parkování automobilu přilehlé ulice. Místo před schodištěm do Sokolovny a před bočním vstupem do Sportovní haly zůstává volné a je k dispozici pouze pro rychlé vyložení a naložení.